Atrakcje
Nasze zwierzęta

Nasze atuty: cicha, spokojna okolica, doskonałe położenie, malownicze miejsca, mikroklimat działający na człowieka uspokajająco, orzeźwiająco i wzmacniająco, doskonała obsługa pozwoli Państwu odpocząć od codzienności.

 

aneks kuchenny, basen odkryty, internet, języki obce, kominek, parking, położony ustronnie, przyjazny dzieciom, grzybobranie, narty, polowanie, rowery

 

Jaskinia”Wietrzna Dziura”

Wietrzna Dziura w Magurce (zw. Też Smoczą Jamą) – Jaskinia położona jest na południowo zachodnich stokach grzbietu pomiędzy Magurką (909m n.p.m) a Czuplem (930m n.p.m). Od schroniska na Magurce idziemy grzbietem w kierunku Czupla, do miejsca gdzie teren jest podmokły (około 10 min. od schroniska). Tu skręcamy w prawo, ukośnie odchodzącą ścieżką. Po dalszych 50 metrach dochodzimy do otworu jaskini znajdującego się w skalistym zagłębieniu. Zwiedzanie głównych ciągów jaskini łatwe. Ciasny otwór prowadzi do przestronnego korytarza. Strop tworzy płaska płyta.. W końcowych partiach korytarza zaobserwowano na ścianie wyryty napis: Żywiec, 18.06.36, SN.

 

Przydatne informacje: Długość: 33m

Deniwelacja: – 6m

Pierwsza pisemna notatka: 1699-1728

Czupiel

Czupel (933 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Małego w Beskidach Zachodnich. Leży w zachodniej części Beskidu Małego (położonej na zachód od doliny Soły),

 

Przez szczyt Czupla biegnie szlak turystyczny:

szlak_niebieski

Bielsko-Biała Lipnik – Magurka Wilkowicka – Czernichów;

 

Natomiast przez przełączkę tuż na wschód od jego szczytu szlak

szlak_czerwony-150x135

Łodygowice – Międzybrodzie Bialskie.

 

Przydatne informacje: Szczyt: 933 m npm

Najwyższy szczyt Beskidu Małego

Rogacz, Rogacz

Tylko w Beskidzie Małym możesz iść jednym szlakiem na trzeźwo cały czas przed siebie i dwa razy dojść na szczyt „Rogacz”.

Rogacz 828 m npm  – szczyt we południowozachodniej części i Magurki Wilkowickiej w Beskidzkie Małym o wysokości 828 m n.p.m. Z podszczytowej polany rozpościerają się widoki na Beskid Śląski. Nazwa szczytu pochodzi od imienia zbójnika Rogacza z Wilkowic, działającego na tych terenach w XVII wieku, który na tej górze miał zostać ujęty, zabity i pogrzebany.

Na zachodnim stoku Rogacza położone jest studenckie schronisko „Rogacz”.

Rogacz 898 p npm– zalesiony szczyt w południowo-wschodniej części Magurki Wilkowickiej o wysokości 898 m n.p.m. Stoki Rogacza opadają: północno-wschodnie w kierunku Międzybrodzia Bialskiego, zaś południowe – ku dolinie potoku Roztoka i wsi Czernichów.

 

Przydatne informacje: Szczyt: 828 m npm

Dojście szlakiem czerwonym i żółtym

Szczyt: 898 m npm

Nie biegnie przez niego żaden oznakowany szlak – nieopodal skrzyżowania szlaku czerwonego i niebieskiego

Zabytkowe schronisko: Chatka Studencka

 

Muzeum Browaru Żywiec

Browar w Żywcu, jeden z pierwszych i najbardziej znanych w kraju, założony został w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga

Muzeum w niczym nie przypomina typowych ekskluzywnych ekspozycji ze strażnikami i pilnującymi sal paniami. To dynamiczny organizm stale wchodzący w interakcje ze swymi gośćmi. Nie ma tu obowiązkowych dla wszystkich kapci, są natomiast pasjonujące historie, wciąż sprawne urządzenia sprzed dziesięcioleci oraz emocje towarzyszące degustacji żywieckiego piwa. Tu nie tylko patrzysz i słuchasz, ale niemal wszystkiego możesz dotknąć

 

Przydatne informacje: Rezerwacja: 33 861 24 57

Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela 10.00-18.00

Cena: Zwiedzania browaru i muzeum: 30 zł/os

Zwiedzanie muzeum: 25 zł/os

W cenie degustacja piwa

Osoby niepełnoletnie: 15 zł

Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie – zbiornik retencyjny na rzece Sole koło Żywca, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Utworzenie w 1966 r. zbiornika zaporowego spowodowało zalanie wsi, m.in. Zarzecza, Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.

Przy zaporze o wysokości 38 m znajduje się elektrownia wodna o mocy 21 MW. Obecnie (2010) zbiornik wykorzystywany jest w celach turystycznych, do produkcji energii elektrycznej, do ochrony przeciwpowodziowej oraz uregulowania przepływów górnej Wisły.

Zachodnią stroną jeziora prowadzi malownicza trasa z pięknymi widokami na jezioro i góry.

 

Przydatne informacje:

Wypożyczalnia sprzętu wodnego sprzętu wodnego ul. Plażowa 34-326 Zarzecze

Bosman: 600 302 826

 

Rejsy statkiem po jeziorze żywieckim jeziorze żywieckim Tresna, ul. Żywiecka 6 Tel. 697032757

Rejs 45minutowy:

Bilet normalny 15zł

Bilet ulgowy 10zł

 

Max głębokość 26,8m

Max długość 6,6 km

Max szerokość 3,1 km

Góra Żar

Żar (761 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Małym, znajdujący się nad Jeziorem Międzybrodzkim.

 

W roku 1936 u podnóża góry powstało szybowcowe lotnisko Żar. Działa tam Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” i uprawiane jest paralotniarstwo.

 

Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej w kształcie deltoidu, oddany do użytku w 1979. Ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości i mieści 2 310 000 m³ wody, której maksymalna głębokość wynosi 28 m. Zbiornik jest uszczelniony kilkoma warstwami asfaltu, przełożonymi żelbetem. Obwałowania mają ponad 30 m wysokości.

 

Na szczyt góry można wjechać koleją linowoterenową należącą do Polskich Kolei Linowych. W okresie zimowym działają dwa wyciągi i trasy narciarskie wzdłuż nich. Ze szczytu góry rozciąga narciarskie się panorama na Jezioro Żywieckie i Magurkę.

 

Kolej linowo-torowa: Bilet w 2 strony 15zł (12zł ulgowy) Bilet w 1 stronę 12 zł (8 zł ulgowy)

Zjeżdżalnia pontonowa 1 przejazd – 4zł

10 przejazdów – 20 zł

Tor saneczkowy 1 przejazd – 5zł

10 przejazdów – 40 zł

Park linowy Międzybrodzie- żywieckie, góra Żar 661 222 008

 

Jezioro Międzybrodzkie

Jezioro Międzybrodzkie – zbiornik zaporowy na rzece Sole, powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka.

Zapora wodna typu ciężkiego znajduje się powyżej wsi Porąbka. Została zbudowana na podłożu skalnym według projektu prof. Gabriela Narutowicza i inż. Tadeusza Baeckera przez Societe Franco-Polonaise Warszawa. Wysokość zapory wynosi 37 m, a jej długość 260 m. Przy zaporze znajduje się elektrownia wodna, tworząca kompleks wraz z elektrownią szczytowo-pompową, oddaną do użytku w 1979 roku na górze Żar.

W jeziorze żyje wiele gatunków ryb: szczupak, sandacz, karp, płoć, okoń, świnka, pstrąg, leszcz, jaź, kleń, sum.

 

Przydatne informacje: Przystań Przystań OWR Przystań Międzybrodzie Bialskie ul. Żywiecka 52 tel. kom. 505 305 100

-minigolf

-sprzęt pływający

-plac zabaw

-molo

 

Powierzchnia 3,8 km²

Max głębokość 26,8m

Max długość ok. 5 km

Max szerokość 3,1 km

Elektrownia Porąbka

Do niewątpliwych ciekawostek góry Żar należy zaliczyć miejsce, w którym miejsce, w którym miejsce, w którym auta same jadą pod auta same jadą pod górę. Równie dobrze można położyć tam piłkę czy górę. butelkę która sama poturla się w górę.

 

Legenda mówi, że w latach 80tych pewien mężczyzna zaproponował innemu zakład: „jak samochód sam, wyłączony, na luzie pojedzie pod górę to biorę twój samochód, jak nie pojedzie sam to ty bierzesz mój.”. Oczywiście biorąc go za szaleńca drugi mężczyzna się zgodził… i przegrał. Legenda mówi, że honorowo przegrany oddał kluczyki do swojego fiata. Chcecie się założyć?

 

Muzeum Energetyki Wodnej w ZEW Porąbka-Żar w Międzybrodziu Bialskim udostępnia do zwiedzania unikalną Elektrownię Wodną Porąbka-Żar – pierwszy w Polsce i trzeci w Europie zbiornik podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej

 

Współrzędne GPS 49.777173, 19.224631

Elektrownia ElektrowniaZEW Porąbka:

Porąbka: Ul. Energetyków 9 Międzybrodzie Bialskie Tel. (33) 48 68 200

Koniecznie zadzwoń przed zwiedzaniem

Cennik: 12-16 dorośli

Cennik: 8-10 zł ulgowy

 

Wysokość spadu: 432m

Moc: 500MW

Czas pompowania do zbiornika: 5,5 h

Czas zrzutu: 4 h

Poj. Zb. 2.310.000m3

Bielsko-Biała - akapit historii

Czym byłyby Beskidy i Podbeskidzie bez stolicy – Bielska Białej?

Akapit historii: Starszą częścią „dwumiasta” jest śląskie Bielsko powstałe w końcu XIII wieku. Od XVI w. miasto rozwijało się jako ośrodek handlu, sukiennictwa i ceramiki, a także jako stolica państwa stanowego, przekształconego później w księstwo. Małopolska Biała natomiast powstała ok. 1560 r. jako osada tkaczy. Na początku XIX w. zaczął się tu rozwijać przemysł, a już na przełomie XIX i XX stulecia okręg bielsko-bialski był jednym z największych ośrodków przemysłowych Austro-Węgier. Wtedy też rozpoczął się proces zrastania dwóch organizmów zakończony w 1951 r. połączeniem ich w jedno miasto Bielsko-Białą.

Każdy szanujący się przewodnik, zaraz po historii miasta przedstawia Zamek. Dlatego my opowiemy o starówce i starym rynku w Bielsku (w Białej są jeszcze 2 inne rynki). Jedno miasto a 3 rynki, do tego Ratusz w jeszcze innym miejscu..

Mieszkańców: 175 tyś (23 m. w Polsce)

Pow.: 124,5 km2 (18 m. w Polsce)

 

Atrakcje:

– zamek

– stary rynek

– kolej linowa na Szyndzielnie

– Browar miejski

– Studio filmów rysunkowych

– Błonia

– Dębowiec

– zapora w Wapienicy

– muzeum ręcznie przepisywanych książek

Bielska Starówka

Stary rynek – który po rewitalizacji odzyskał swój blask jednym z najpiękniejszych miejsc na wieczorny spacer w całym mieście. Można tu zobaczyć kamienną studnię z XVII w. głęboka na ok. 16m, oryginalny zegar, kładkę, fundamenty budynku, tzw. „Wagi miejskiej Wagi miejskiej Wagi miejskiej”. W neorenesansowej kamienicy Rynek 15 znajdowała się najstarsza Bielska apteka założona 1769 r. Wnętrze budynku zdobią oryginalne meble z końca XIX w. gdzie teraz znajduję się kawiarnia Oscar.

Wychodząc górnym lewym narożnikiem dojdziemy do Browaru Miejskiego Bielitzer, w którym można napić się pysznego, robionego tradycyjną metodą piwa Bielskiego. Szczerze polecamy.

Wychodząc przeciwnym narożnikiem prowadzą nas urocze podcienie i dochodzimy do zamku. Można wejść na mury zamku i podziwiać piękny budynek Teatru Polskiego (i Pocztę Główną – nie wiemy dlaczego, ale jest o tym napisane w każdym przewodniku więc w tym też).

Bielski Rynek, jako jedne z nielicznych na świcie jest pochyły

Muzea:

Zamek Książąt Sułkowskich:

Wt-Nd 9.00-15.00

Cennik: 15 zł dorosły 8 zł ulgowy 35 zł rodzinny

Stara fabryka

Bilety: 10/5/22 zł

Dom tkacza

Bilety 10/6/22 zł

W NIEDZIELĘ WSTĘP WOLNY WSTĘP WOLNY

Bielsko–Bielsko – turystyka

Na szczyt Szyndzielni prowadzi kolej linowa. Z tego miejsca prowadzą liczne szlaki, m.in. na Błatnią, Klimczok, do Szczyrku, Bystrej czy Jaworza. Z Bielska można też wybrać się na Kozią Górkę, czy Dębowiec.

Na Dębowcu funkcjonuje nowy stok narciarski z wyciągiem krzesełkowym, park linowy, plac zabaw oraz całoroczny tor saneczkowy.

Drugim zapleczem z placem zabaw, parkiem linowym, boiskami, skejt parkiem, oraz kładami są Błonia.

Jednym z ulubionych miejsc spacerowych Bielszczan jest ścieżka do zapory w Wapienicy.

Kolei linowa Szyndzielnia:

Przejazd w 1/2 strony 16/22zł

Ulgowy 13/15zł

Tor saneczkowy:

1 zjazd – 4 zł

10 zjazdów – 30 zł

Bielsko–Bielsko – rozrywka

Jeśli szukacie inspiracji, gdzie można się zabawić lub wyszaleć to warto rozważyć wypad na tor saneczkowy lub park linowy na Dębowcu.

W Bielsku są też dwa kryte tory kartingowe : ZygZak (polecamy) i coolkart.

Jak przyjdzie ochota na kręgle, bliarda itp. warto zajrzeć do klubu Klimat – Sfera, Solar’a albo Caramby.

2 kryte baseny (Aqua, Troclik), odkryty basen w Cygańskim Lesie (polecamy).

Tor saneczkowy:

1 zjazd – 4 zł

10 zjazdów – 30 zł

Gokart:

od 27- 35zł/10min

Kino:

Helios (c.h. Sfera)

CinemaCity (c.h.Gemini Park)

Teatr Polski, Teatr Banialuka